مینای صبی

میناکاری صبی اهواز یکی از رشته های هنری خاص صنایع دستی خوزستان است. این صنایع دستی توسط هنرمندان صابئین مندایی ساکن در خوزستان تولید می شود. به همین دلیل نام آن مینای صبی است. در گذشته مینای صبی فقط روی احجام صورت می گرفت.

امروزه اغلب مینای صبی بر روی زیورآلات انجام می شود. فرآیند ساخت زیورآلات و انجام میناکاری بر روی آن هر دو توسط خود هنرمند انجام می شود. مواد اولیه مصرفی آن، طلا و نقره است. نقوش بکار رفته اغلب شامل تصاویر کوه، قایق، نخل، شتر، لنج، پل سفید اهواز و … هستند.

تنها منطقه تولید میناکاری صبی اهواز است. میناکاری صبی اهواز با میناکاری اصفهان کاملا متفاوت است. هنرمند در میناکاری اهواز، بر روی قسمتی از کار علاوه بر میناکاری، طرح قلمزنی هم انجام می دهد. میناکاری اهواز با هیچ جایی قابل مقایسه نیست.

اهواز، شهر ملی مینای صبی

اهواز تنها نقطه ای در جهان است که مینایش را با دست می سازند. مینای اهوازی مینای صبی نام دارد. زیرا فقط توسط صابئین مندایی در اهواز تولید می شود. اهواز، شهر ملی میناکاری است. رشته مینای صبی قدمتی حدود هفتصد سال دارد.
این هنر بصورت سینه به سینه و نسل به نسل به هنرمندان به امانت سپرده شده است. مینای صبی محصولی زیبا و منحصربفرد بوده و اعتبار صنایع دستی خوزستان محسوب می شود.
میناکاری بر روی فلزات ابتدا بر روی فلزات کم ارزش انجام می شده است. به مرور و با گذر زمان این هنر بر روی فلزات ارزشمندی مانند طلا و نقره نیز انجام شد. این هنر بصورت کاملا دستی از ابتدا تا انتها توسط دست هنرمندان صابئین مندایی و بدون دستگاه انجام می شود.

شتر، نخل، بلم، قایق و کشتی، طاق کسری، پل سفید، شیر سنگی بابل مینای صبی را مزین می کنند. شتر نماد اعتدال و میانه روی است. نخل نماد استواری و پایداری در سرزمین گرم خوزستان است. آهو نماد عارفی است گرفتار دنیا و در عین حال مشتاق مطلوب.

نمادها و نقش های بکار رفته روی طلای ۲۲ عیار تماما از محیط پیرامون هنرمند الهام گرفته اند. این نقوش سالهاست که طرفداران خاص خود را دارند. جنس مینای بکاررفته میناکاری اهواز، شیشه نیست. این مینا یک فلز ترکیبی از طلا، نقره، مس و گوگرد است. این ترکیب منحصر به منداییان است.

میناکاری اهواز فقط بر روی طلای ۲۲ عیار انجام می شود. به گفته هنرمندان طلای ۱۸ عیار خشک است و نتیجه کار زیبا نخواهد شد. طلای ۲۴ عیار نیز بسیار نرم بوده و نتیجه کار رضایت بخش نیست.

مینای صبی

 

تماس با ما