سوغات و صنایع دستی اهواز + جاهای دیدنی

اگر قصد سفر به جنوب رو دارید، شهر مردمان خونگرم رو فراموش نکنید. جاذبه های دیدنی اهواز و سوغات این شهر زیبا و معماری جذاب، تاریخچه کهن و هنر مردمان اهواز رو به نمایش می‌گذارند. اهواز شهری صنعتی و نفت‌خیز و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشورمان است که نباید مناظر طبیعی و زیبایی‌های شگفت‌انگیز اون رو از دست داد. مقاله پیش‌رو، برای راهنمایی بیشتر شما با هنر مردمان و جاذبه های گردشگری اهواز آماده شده است. با ما همراه باشید.

سوغات و صنایع دستی اهواز

فرهنگ مردمان اهواز رو می‌توان در صنایع دستی بی‌نظیر این شهر از جمله گلیم‌بافی، قلم زنی، بوریا بافی، عبابافی و خراطی دید. زیبایی هنر دست مردم این شهر، به شما اجازه انتخاب سوغاتی‌های زیبا رو خواهند داد.

هنر ملی اهواز، مینای صبی

در سال ۹۸، هنر میناکاری صبی به عنوان هنر ملی اهواز ثبت شد و به نام مینای اهوازی معروف شد. مینا کاری صبی از سالیان دراز، از صائبیان مندایی اهواز به طور شفاهی به نسل‌های بعد منتقل گردید. مینای صبی، میناکاری روی فلز است و با هنر معمول میناکاری فرق دارد. این هنر که ابتدا بر فلزات کم‌ارزش اجرا می‌شد. هم اکنون بر روی زیورآلات نیز انجام می‌گیرد و در آن طرح‌هایی زیبا که اهواز را به تصویر می‌کشند، حک می‌گردد.

طلای میناکاری صبی هنری به جا مانده از قوم صائبیان مندایی است. این قوم، از پیروان حضرت یحیی بودند که روزگارانی در خوزستان به سر می‌بردند. امروزه، هنرمندان مینای صبی با دستان هنرمند خود، نقوشی زیبا بر روی زیورآلاتی از جنس طلا و نقره، مس و گوگرد ایجاد می‌کنند. نقوشی چون نخل، شتر، بلم، گل یاس، تاج گل، قایق بادبانی، طاق کسری، پل سفید اهواز، شیر سنگی بابل و … که بر انگشتر، پلاک گردنبند و النگو تصویر می‌شوند. هر یک از این طرح‌ها، با هدف و مفهومی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال نخل نماد طبیعت و استقامت در آب و هوای گرم خوزستان و شتر نشانی از اعتدال و میانه‌روی است.

هنر میناکاری مندایی، هنری شناخته شده در سطح جهان است که اهواز منشا محبوبیت و معروفیت آن است. در میناکاری روی طلا، عموما از طلای ۲۲ عیار استفاده می‌گردد. علت این امر، این است که طلای ۲۲ نه به نرمی طلای ۲۴ عیار است و نه به خشکی طلای ۱۸ عیار. از این‌رو، طرح‌های اجرا شده روی این طلا کیفیت و زیبایی بیشتری دارند. نقره در میناکاری مندایی، نقره ۹۲ است و خلوص بالایی دارد.

­­این هنر را در فرم‌های تزئینی و ظروف، بر روی سرویس‌های چای خوری، جعبه سیگار، نمکدان، ظروف گود، سینی‌ و … نیز می‌بینید. هنر میناکاری صبی از رشته‌های هنری خاص خوزستان است که توسط هنرمندان صنایع دستی صابئین مندایی تولید می‌شود. در گذشته میناکاری بر روی احجام نیز صورت می‌گرفت، اما اکنون بیشتر بر روی زیورآلات انجام می‌شود. مینای صبی در سال ۱۳۹۱ با شماره ثبت ۵۱۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مینای صبی اهواز
مینای صبی اهواز

گلیم بافی

گلیم بافی نه تنها هنر عشایرنشینان اهواز، بلکه یکی از هنرهای مرسوم در بسیاری از مناطق استان خوزستان است. این فرشینه‌ها، بافتی ساده دارند و مردم روستاهای عرب نشین اهواز، بیشتر به بافت آن‌ها مشغولند. گلیم های اهواز با نقش‌هایی زیبا که از ذهن این مردمان آمده است به رنگ‌های سبز، نارنجی، صورتی، قرمز، سفید، آبی و سرمه‌ای بافته می‌شوند.

خراطی

اهواز، شهر هنرهای باستانی، صنایع دستی چوبی بسیاری دارد که آثار خراطی زیبایی بخش آن است. خراطی اهواز همانند بهبهان و دزفول بسیار معروف است. در این هنر، با ابزاری خاص بر روی چوب طرح‌هایی زیبا ایجاد می‌شود. هنر خراطی به عنوان یکی از صنایع دستی چوبی اهواز، بر ظروف تزئینی، تابلو، گلدان و حتی مبل و گهواره اجرا می‌شود و یکی از انواع بهترین سوغات اهواز به شمار می‌رود.

قلم زنی

برای تولید ظروف تزئینی بسیار زیبا با استفاده از قلم زنی، باید ظرف را از خاک اره یا قیر ترکیب شده با خاکستر، پر کرد. سپس پس از رسم طرح بر روی آن، با استفاده از چکش و قلم و ایجاد فرورفتگی روی ظرف، طرح را ایجاد کرد. محل فرورفته روی ظرف با خمیر مینا پر می‌شود و در نهایت، برای لعابی شدن این قسمت‌ها روی ظرف، آن را در کوره قرار می‌دهند. ظروف قلم زنی‌شده، زیبایی منحصر‌به‌فردی دارند و یکی از بهترین صنایع دستی اهواز به شمار می‌روند.

بوریا بافی

یکی دیگر از صنایع دستی و سوغات شهر اهواز، بوریا است. بوریا حصیری است که بیشتر به عنوان زیرانداز استفاده می‌شود اما در سقف ساختمان‌ها برای سرپوش نیز کاربرد دارد. بوریا بافی اهواز، بیشتر هنر مردم روستاهای اطراف این شهر است. این نوع از هنر صنایع دستی اهواز از نی‌های مرداب ساخته می‌شود و هنری سخت و سنگین به شمار می‌رود. به همین دلیل، بوریا بافی اغلب توسط مردان انجام می‌شود.

عبا بافی

عبا یکی از سوغات معروف اهواز است که با توجه به کاربرد بالای آن در مناطق جنوبی، در اهواز رواج دارد. این دست بافته از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از صنایع دستی های اهواز شناخته می‌شود. کیفیت عبای بافته شده در شهرهای خوزستان بسیار بالاست و یکی از ارزشمندترین سوغاتی های اهواز به شمار می‌رود.

خرما

از هر چه بگذریم، سخن خوراکی خوش‌تر است! خرما، میوه بهشتی و یکی از سوغات همیشگی اهواز به شمار می‌رود. تا حدی که بسیاری از مردم کشورمان، اهواز و دیگر شهرهای جنوب را با خرمای معروفشان می‌شناسند. اگر به اهواز سفر کردید، می‌توانید این خوراکی سرشار از انرژی را برای سوغات انتخاب کنید. خرما دو نوع تر و خشک دارد. خرمای تر، خرمایی دارای شیره است و خرمای خشک به دلیل دیرتر چیده شدن، شیره ندارد. می‌توانید انواع خرمای زاهدی، خرما سایر (استعمران)، خرما خضراوی، خرما بریم، خرما کبکاب، خرما شکری، خرما برحی و چند نوع دیگر خرما را به عنوان سوغات خوراکی اهواز، به دوستان خود هدیه دهید.

دمنوش هسته خرما

دمنوش هسته خرما که به نام قهوه خرما نیز شناخته می‌شود، از پودر هسته خرما تهیه شده و خواص سلامتی بسیاری دارد. این نوشیدنی خطر ابتدا به بیماری دیابت را کاهش می‌دهد و قند خون را به صورت طبیعی تنظیم می‌کند.

قند خرما

قند خرما، یکی از خوراکی‌های سالم اهواز است که می‌توانید به عنوان سوغات خریداری کنید. این محصول، طبیعی است و جایگزینی مناسب برای شکر و قند به شمار می‌رود.

شیره خرما

یکی دیگر از سوغات شهر اهواز که طبیعتی گرم و خواص بسیاری دارد، شیره خرما است. شیره خرما همانند میوه آن، سرشار از آهن و اسید فولیک می­باشد و انرژی‌زا است.

کلوچه اهواز

کلیچه یا کلوچه اهوازی، شیرینی سوغات اهواز است که از خرما، زیره و خمیری از ماست پخته می‌شود. کلیچه نه تنها در این شهر معروف است بلکه سوغات شوشتر، دزفول و خرمشهر نیز به شمار می‌رود.

ادویه های معطر اهواز

یکی دیگر از خوراکی های سوغاتی از اهواز، ادویه های مخصوص مردمان این شهر است که برای لذیذتر کردن غذای شما، طعمی خاص و بی‌نظیر به آن می‌دهد. ادویه های جنوب چون کاری هندی، زردچوبه، کاری خورشتی، کاری مرغ و ماهی و ادویه ترشی از محبوب‌ترین ادویه‌ها محسوب می‌شوند.

ماهی، سوغات مخصوص اهواز

می‌توانید انواع ماهی سرخو، حلوا سفید، شوریده، میش، هامور، هوور، صبور، قباد و شیر را به عنوان سوغات اهواز خوزستان انتخاب کنید و آن را با ادویه ماهی مخصوص این شهر امتحان کنید. قول می‌دهیم که طرفدار پروپاقرص این غذا خواهید شد!

جاهای دیدنی اهواز

اهواز، کلان‌شهری پر از زیبایی‌های بصری است که به دلیل آب و هوای گرمسیری که دارد، به عنوان یکی از پرطرفدار مقاصد مسافران در اواخر فصل سرد و بهار شناخته می‌شود. در ادامه، برای راهنمایی شما حین سفر، جاهای دیدنی اهواز در بهار را معرفی خواهیم کرد.

رود کارون

رود کارون، مظهر زندگی و شادابی اهواز، روزگاری یکی از بزرگ‌ترین رودهای ایران بود که خاطرات بسیاری را برای مسافران به ثبت می‌رساند. با وجود خشکی کارون، هنوز هم این رودخانه طولانی‌ترین رود ایران است و از زردکوه بختیاری در استان چهارمحل و بختیاری سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه، در سال ۱۳۸۹ در لیست میراث طبیعی ایران ثبت شد. ضمنا، فراموش نکنید که ساعاتی را در کنار ساحل کارون، از بهترین جاذبه­های تفریحی اهواز، بگذرانید و از آرامش و زیبایی آن لذت ببرید.

موزه هنرهای معاصر

از جمله جاذبه های شهر اهواز، موزه هنرهای معاصر است که در سال ۱۳۸۸ آغاز به کار کرد. این موزه ۲ طبقه و ۵ گالری دارد که ۷۰ اثر تاریخی در آن‌ها قرار گرفته است. موزه هنرهای معاصر اهواز همچنین محل برگزاری بسیاری همایشات، سمینارهای هنری و کارگروه‌ها در این شهر است.

بنای معین التجار

بنای معین التجار که از جاهای دیدنی و توریستی اهواز به شمار می‌رود، از زمان قاجار به جا مانده است. کاروانسرای معین التجار در سال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسید و هم اکنون یکی از پربازدیدترین مکان‌های اهواز است. این بنای تاریخی در نزدیکی پل سفید قرار دارد و در گذشته سرای بازرگان برجسته بوشهری، محمدتقی معین التجار بوده است.

کاروانسرای معین التجار اهواز
کاروانسرای معین التجار اهواز

خانه دادرس

خانه دادرس یا سرای دادرس، به عنوان یکی از جاهای دیدنی اهواز استان خوزستان، در مرکز این شهر و در خیابان عبدالحمید واقع است. این بنای تاریخی در دوران قاجار احداث شد. خیابان عبدالحمید اهواز، بافتی قدیمی دارد و محل قرارگیری بسیاری از بناهای تاریخی متعلق به دوران قاچار و پهلوی است.

خانه ماپار

یکی از جاهای دیدنی و تاریخی اهواز، خانه ماپار است که در دوره پهلوی اول و در خیابان فردوسی ساخته شد. این ساختمان ۵۰۰ متری، معماری آجری زیبا، زیرزمینی سنگی و دو حیاط و حوضی زیبا دارد. انجمن دوستداران ادبی حافظ و کتابخانه حافظ در زیرزمین این بنا قرار دارد. طبقه بالای این ساختمان نیز به نوعی موزه صنایع دستی اهواز است.

پل معلق اهواز

با شنیدن نام اهواز، در ذهن بسیاری از افراد تصویر پلی واقع بر رودخانه‌ای عظیم و گسترده نقش می‌بندد. پل سفید اهواز که به پل معلق نیز معروف است، یکی از بهترین جاذبه های اهواز به شمار می‌رود و در سال ۱۳۱۵ احداث شد. نخستین پل معلق ایران با ۵۰۰ متر طول و ۱۳ متر ارتفاع، به شما امکان این را می‌دهد که منظره بی‌نظیر رود کارون را تماشا کنید. این منظره هنگام غروب آفتاب، زیبایی دو چندان دارد.

پل سیاه

اولین پل اهواز با طول ۱۰۵۰ متر و عرض ۶ متر، پل سیاه معروف به پل پیروزی است. این پل که به دلیل رنگ بدنه خود پل سیاه نامیده می‌شود، دو مسیر گذر عابر پیاده و یک مسیر ریلی دارد. پل سیاه در سال ۱۳۰۸ بر روی رود کارون ساخته شد و نقش مهمی در جنگ جهانی دوم داشت.

آبشار پل هفتم

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه، بر روی پل هفتم اهوازقرار دارد. زیبایی نورپردازی این پل، آن را به یکی از جاهای دیدنی و تفریحی اهواز تبدیل کرده است.

آبشار پل هفتم اهواز
آبشار پل هفتم اهواز

کلیسای مسیحیان کاتولیک

کلیسای مسیحیان کاتولیک اهواز، یکی از مراکز دینی فعال مخصوص مسیحیان در خیابان سلمان فارسی این شهر واقع است.

دانشگاه سه گوش

دانشکده ادبیات، معروف به دانشگاه سه گوش، در کنار رود کارون و در سال ۱۳۰۸ ساخته شد. این ساختمان ابتدا به مدت سه سال متعلق به بانک ملی و سپس محل استانداری بود. اگرچه در دوران جنگ جهانی، به مقر ارتش تبدیل شد اما از سال ۱۳۳۶ به عنوان محلی آموزشی – فرهنگی شناخته می‌شود. از این سال به بعد، این ساختمان محل آموزش پزشکی دانشگاه جندی شاپور  بود و سپس از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۹ به عنوان دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور مورد استفاده قرار گرفت.

این دانشگاه ظاهری شبیه به مثلث دارد و قوس‌های دایره‌ای شکل ایوان و رواق‌های حیاط مرکزی آن، از زیبایی‌های معماری دوره پهلوی در آن به شمار می‌روند و این دانشگاه را تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شهر اهواز کرده‌اند.

کلیسای سورت مسروپ

کلیسای مسروپ مقدس، کلیسای ارامنه اهواز و از جاهای مذهبی اهواز محسوب می‌شود. این محل در بازار عبدالحمید احداث گردید. کلیسای سورت مسروپ فعالیت چندانی در طول سال ندارد.

آرامگاه علی بن مهزیار

یکی از جاذبه های مذهبی شهر اهواز، مرقد علی بن مهزیار است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. آرامگاه این فقیه، راوی و دانشمند شیعه در سال ۲۰۱ هجری قمری بنا گردید. علی بن مهزیار، از پیروان امام رضا (ع) بود.

پل طبیعت

یکی از پل‌های زیبای اهواز، پل طبیعت است که پارک لاله و پارک ساحلی اهواز را به هم متصل می‌کند. پل طبیعت از جاهای دیدنی اهواز در شب به شمار می‌رود چرا که شب‌ها، منظره‌ای زیبا از شهر اهواز را برای شما به نمایش می‌گذارد.

پل کابلی اهواز

این پل هشتمین پل درون شهری اهواز به شمار می آید. سازه این پل زیبا از نوع کابلی ترکه ای هست که ۱۰۱۴ متر طول و ۲۲ متر عرض دارد.

پل کابلی اهواز
پل کابلی اهواز

لشگر آباد

لشگر آباد، محله‌ای عرب نشین و محل بازار فلافل اهواز است. بازار فلافل اهواز، محبوب‌ترین مکان اهواز برای عاشقان غذا به شمار می‌رود و لحظاتی خوش طعم برای شما رقم خواهد زد! شما در لشگرآباد اهواز، طعم واقعی فلافل و ترشیجات محلی را تجربه خواهید کرد.

تالاب بامدژ، از جاذبه های اطراف اهواز

در اطراف اهواز و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی این شهر، تالاب بامدژ قرار دارد. این تالاب با وسعت ۴۰۰۰ متر، یکی از جاذبه های طبیعی اهواز و زیستگاه گونه‌های جانوری و گیاهی مختلفی است.

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید اهواز، یکی از مکان‌های تاریخی اهواز با عمر نزدیک به یک قرن است. این بازار که در خیابان نظامی یا نظری پور و بین خیابان نادری و امام‌خمینی قرار دارد، در گذشته بازار اصلی شهر اهواز به شمار می‌رفت.

 بازار کاوه

اگر از دیدن جاذبه های تاریخی اهواز خسته شدید و دلتان هوس خوراکی‌های مختلف دارد، بازار کاوه را از دست ندهید. از بازار کاوه، رطب، شیره خرما، ارده، حلوا شکری، ماهی و میگوی تازه و میوه و سبزیجات بخرید و سوغاتی عزیزانتان را تهیه نمایید. ادویه‌های جنوب و انواع ترشی‌های این بازار را نیز فراموش نکنید.

علاوه ‌بر این مراکز خرید قدیمی که از جاذبه های تاریخی شهر اهواز به شمار می‌روند، مراکز خرید دیگری در شهر اهواز قرار دارند. از جمله این مراکز می‌توان به بازار امام و مرکز خرید زیتون اشاره کرد.

مردمان خونگرم اهواز، پذیرای شما هستند!

در سفر به شهر اهواز در ماه‌های سرد، می‌توانید اوقاتی خوش به خاطرات خود اضافه کنید. اگرچه اهواز رنج کشیده است و شهری زخم خورده از جنگ است، اما زندگی در آن جاری است و تجربه‌ای به یادماندنی رقم خواهد زد.

 

تماس با ما