سفر به ماهشهر، سوغات و صنایع دستی ماهشهر

بندر ماهشهر، یکی از شهرهای خوزستان و یکی از بنادر بزرگ ایران است. قدمت این بندر زیبا و دیدنی خلیج فارس، به دوره ساسانیان می‌رسد. ماهشهر در روزهای گرم تابستان آب و هوای شرجی دارد و سرمای زمستان آن متعادل است. جاهای دیدنی بندر ماهشهر از لحاظ توریستی اقتصادی اهمیت دارند. در این مقاله ضمن معرفی مکانهای دیدنی آن، سوغات و صنایع دستی بندر ماهشهر را نیز معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی بندر ماهشهر خوزستان

بندر ماهشهر یکی از بنادر حوزه خلیج فارس است که در زمان اردشیر بابکان، یکی از شاهان ساسانی، شکل گرفت. این بندر که در آن زمان به ریواردشیر معروف بود؛ در طول زمان، به مرور به نام‌های دیگری چون ریشهر تغییر نام داد و حالا به نام ماهشهر شناخته می‌شود.

در جنوب بندر ماهشهر، خلیج فارس قرار گرفته است. این بندر از شمال با اهواز، از شرق با بهبهان و هندیجان و از غرب با آبادان و خرمشهر همسایه است. با دستانو همراه باشید تا با هم به مکان های دیدنی شهرستان ماهشهر سفر کنیم.

پارک ساحلی یا پارک دریاچه ماهشهر

از سمت سربندر که به ورودی ماهشهر می‌رسید، پارک ساحلی که به پارک دریاچه ماهشهر نیز معروف است را می‌بینید. این پارک نیز امکانات تفریحی بسیاری چون فضای بازی، فضای قایق‌رانی و آلاچیق‌های مختلف دارد. در این پارک می‌توانید ساعاتی خوش را همراه با خانواده خود بگذرانید.

پارک ارم یا پارک جنگلی ماهشهر

پارک ارم با امکانات رفاهی متنوعی که دارد، یکی از مکان های دیدنی شهر ماهشهر به شمار می‌رود. سرسبزی بسیار این پارک، تنوع گیاهی و امکانات رفاهی مختلف گردشگران را علاقه‌مند به این پارک می‌کند. در این پارک می‌توانید از فضای سبز، دریاچه مصنوعی، پارک پرندگان، سینمای روباز و باغ حیوانات بهره‌مند شوید. در دریاچه مصنوعی پارک ارم ماهشهر امکان قایق سواری فراهم است. پارک جنگلی ماهشهر در ۱۵ کیلومتری بندر و در شهر چمران قرار دارد.

پارک ارم ماهشهر
پارک ارم ماهشهر

خور موسی از مهمترین جاهای دیدنی ماهشهر خوزستان

خورها که به خلیج فارس منتهی می‌شوند، از جمله مکان های گردشگری ماهشهر به شمار می‌روند. خور شاخه‌ای از دریا است که در شهرهای کمی از ایران وجود دارد. یکی از این شهرها، بندر ماهشهر است. مهمترین خور در این بندر، خور موسی است که هم محلی گردشگری به شمار می‌رود و هم از لحاظ اقتصادی اهمیت دارد.

مناظر دست نخورده و زیبای خور موسی و جزایری با چشم‌انداز بکر، گونه‌های جانوری حیرت انگیزی چون دلفین‌های گوژپشت، فلامینگوها، اگرت‌های ساحلی، سلیم‌های خرچنگ خوار، پرستوهای دریایی و کاکلی و پشت دودی و انواع ماهی‌ها از زیبایی‌های این بندر دوست داشتنی به شمار می‌روند.

در خور موسی، بازارچه‌های ساحلی و امکانات تفریحی چون آلاچیق وجود دارند که رفاه را برای گردشگران این منطقه از بندر ماهشهر فراهم می‌کنند. خور موسی از مکانهای دیدنی بندر ماهشهر در بهار و تابستان به شمار می‌رود و در این روزها علاقمندان بیشتری دارد.

مجتمع بندری امام خمینی (ره)

یکی از بنادر مهم ایران، بندر امام خمینی است که در ماهشهر واقع است. این بندر یکی از مهم‌ترین مکان‌های واردات و صادرات در کشور به شمار می‌رود که در روزهای معمول نمی‌توان از آن دیدن کرد. بنابراین، می‌توانید از این منطقه گردشگری ماهشهر، در ایام تعطیل و نوروز دیدن کنید.

بندر امام خمینی
بندر امام خمینی

پارک ساحلی مجیدیه

در جوار خلیج فارس و در بندر ماهشهر، پارک ساحلی مجیدیه نیز واقع است که در سال ۱۳۹۴ بنا شد. در حقیقت تنها چند سال است که مردم امکان دسترسی به اسکله مجیدیه را دارند. البته این محیط نسبت به دیگر پارک‌ها و محل‌های تفریحی ماهشهر، امکانات تفریحی کمتری داشته و ساده‌تر است.

دریاچه خور بندر ماهشهر

پارک ساحلی خور یا دریاچه خور، یکی از جاهای دیدنی ماهشهر خوزستان است که در حاشیه ساحل خور قرار دارد. این محل، مناسب برای تفریح و گذراندن زمان است. از جمله امکانات آن می‌توان به ایجاد فضایی برای قایق سواری، شهربازی، دریاچه‌های تفریحی و ماسه‌ای اشاره کرد.

تل کافرون ماهشهر

تل کافرون یکی دیگر از جاهای دیدنی در ماهشهر به شمار می‌رود که در روزهای بهاری و تابستانی گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این مکان، یکی از محل‌های نیمه باستانی ماهشهر است و به دوره پارت‌ها برمی‌گردد. می‌توانید اوقاتی خوش در این محیط طبیعی و زیبا که به ثبت ملی رسیده‌است را برای خود رقم بزنید.

شهر باستانی آسک

یکی از جاهای دیدنی اطراف ماهشهر، شهر باستانی اسک است. بنابر مستندات تاریخی، این شهر که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع است، در قرن چهار هجری اهمیت داشته و دهستانی بزرگ محسوب می‌شد. این شهر آتشکده، دفینه‌های باستانی، تابوت‌ها و گورهای قدیمی دارد. در معبد آتشکده آسک کتیبه‌ای به خط پهلوی قرار دارد. در این شهر ایوان و گنبدی باستانی نیز دیده می‌شود.

زیارتگاه شاهزاده حمزه

زیارتگاه شاهزاده حمزه در ماهشهر، در جاده ماهشهر – هندیجان واقع است. بر اساس روایات، امامزاده حمزه فرزند امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) است. وی در کاروانی، همراه با امام رضا به ایران آمد. ایشان توسط محمد غزالی، از کدخدایان یکی از روستاهای اطراف ماهشهر به شهادت رسید. در حال حاضر تن این امامزاده در ماهشهر و سر ایشان در حرم عبدالعظیم حسنی دفن شده‌است .

آرامگاه سید صالح

مقبره امامزاده صالح، یکی از مکان‌های مذهبی و جاهای گردشگری بندر ماهشهر به شمار می‌رود. اگرچه اطلاعات چندانی درباره ایشان در دسترس نیست، به اعتقاد برخی، این آرامگاه به دلیل شهادت این سید که از جمله افراد کاروان امام رضا (ع) بوده، بنا شده‌است. به عقیده محلی‌ها، سید صالح از یاران نزدیک امام رضا بود. البته، دو تکه سنگی مکعب مستطیل که نوشته‌هایی به خط کوفی داشت و در این مقبره واقع بود، توسط انگلیسی‌ها از این بندر خارج شد. این مقبره، در خیابان مطهری ماهشهر واقع است.

سوغات و صنایع دستی بندر ماهشهر

سوغات و صنایع دستی ماهشهر، یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌روند. محصولات و سوغات بندر ماهشهر، از کوچک و بزرگ گرفته، همه را به خود جذب می‌کند. طعم خرماهای درجه یک ماهشهر، شیرینی حلوا شکری آن، کلیچه‌های شیرین و انواع ماهی و میگو را حتما امتحان کنید. از جمله خرماهای این شهر می‌توان خرمای زاهدی، برهی، گنتار، خضراوی و خاصویی نام برد.

کلیچه به عنوان یکی از سوغاتی های بندر ماهشهر، خود نوعی شیرینی است که با زیره، ماست و خرما پخته می‌شود. فراموش نکنید که می‌توانید از این بندر تازه‌ترین انواع میگو و ماهی را خریداری کنید و طعم بی‌نظیر آن‌ها را بچشید.

سفال، گبه، گلیم، عبا، کپو، گرگور و حصیر، از جمله صنایع دستی شهر ماهشهر به شمار می‌روند. مردم ماهشهر با کمک رشته‌های گیاهی انواع وسایل حصیری را می‌بافند و از آن‌ها در محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. حصیر بافی برای ساخت وسایل تزیینی و کاربردی انجام می‌شود.

هر یک از آثار هنری و صنایع دستی بندر ماهشهر، طرفداران بسیاری بین محلی‌ها و گردشگران دارند. کیفیت و مرغوبیت کالایی که با دست تولید می‌شود، موجب این محبوبیت شده‌است. افراد می‌‌توانند از گلیم‌هایی که با هنر دست ساخته شده‌اند، به خانه خود زیبایی ببخشند. عبا بافی، یکی از هنرهای مردمان خوزستان است که در آن از پارچه‌هایی با بالاترین کیفیت استفاده می‌شود.

نه تنها در خوزستان و ماهشهر، بلکه در جای جای سرزمینمان ایران، باید هنر، ارزنده شمرده شود. هنری که دست مردمان ما خلق می‌کند نه تنها زیبایی بلکه عشق و امید را به شما هدیه می‌دهد. شما می‌توانید از صنایع دستی ارزشمند بندر ماهشهر برای سوغات نیز استفاده کنید. البته، اگر فرصت سفر به این بندر زیبا را نداشتید، می‌توانید هر یک از این صنایع دستی را از دستانو تهیه نمایید.

 

تماس با ما