سفر به باغملک، سوغات و صنایع دستی

سوغات و صنایع دستی باغملک

در شرق استان خوزستان، شهرستان باغملک با آب و هوایی متعادل واقع است. باغملک، شهری تاریخی‌ست که از دوران عیلامی به جا مانده‌است. سفر به این شهر تاریخی و لذت بردن از جاهای دیدنی باغملک، خالی از لطف نیست. این شهر تا سال ۱۳۷۱ بخشی از شهرستان ایذه بود و پس از آن به عنوان یک شهر جدا شناخته شد.

بر اساس اسناد تاریخی، باغملک در زمان عیلام اوربه نام داشت. بر اساس روایات و داستان‌ها، باغملک شهریست که داستان حضرت ابراهیم و نمرود در آن رخ داده‌است. وجود یک منجنیق باستانی در شهر، این داستان را تایید می‌کند.

ما در این مقاله، سری به جاهای گردشگری باغملک، این شهر کمتر شناخته شده، می‌زنیم. همچنین سوغات و صنایع دستی باغملک را به شما معرفی می‌کنیم. با دستانو همراه باشید.

لذت بردن از طبیعت بکر، جاهای دیدنی باغملک

باغملک، شهر دیدنی‌های طبیعی و بکر است. در این شهر اغلب مکان‌ها طبیعتی سبز و دست‌نخورده دارند و با زیبایی ذاتی خود گردشگران را به این منطقه جذب می‌کنند. باغملک، از شمال در میان کوه‌های بادرنگان قرار دارد و از جنوب  به کوه‌های زرین و دیوانه ختم می‌شود. در این نواحی کوهستانی، درختان بلوط و افرا پوشش گیاهی را تشکیل‌داده‌اند. همچنین، بسیاری گیاهان دارویی چون گل گاوزبان، گون، کتیرا، خاکشیر و … را می‌توان در این ناحیه یافت.

تنوع جانوری منطقه منجر شده تا از کبک و خرگوش و قرقاول گرفته تا روباه، شغال، گرگ، قوچ، میش، گراز و بز کوهی نظر شما را جلب کند. روستای مال آقا، قلعه تل، گندمکال، روستای رباط و … از جمله جاهای دیدنی طبیعی و جذاب این شهر تاریخی به شمار می‌روند.

روستای مال آقا

یکی از معروف‌ترین مناطق گردشگری باغملک، روستای مال آقا است. این روستا که ۱٫۵ ساعت از اهواز فاصله دارد، در ۳۰ کیلومتری باغملک و ۱۵ کیلومتری قلعه تل واقع است. در این منطقه چندین اثر تاریخی به جا مانده از عهد ساسانیان وجود دارد که ارزش گردشگری آن را افزایش می‌دهند. مال آقا روستایی بکر، با طبیعت خاص است که بافتی تاریخی و سنتی دارد. این روستا در دره‌ای میان کوه‌های رشته کوه زاگرس واقع است و رودخانه‌ای جاری از میان آن می‌گذرد.

 

مال آقا باغملک
مال آقا باغملک

در این روستای سرسبز، انواع درختان چنار و انار، تپه‌ها و کوه‌های سبز، رودخانه، بافت تاریخی دست نخورده و فرهنگی دوست داشتنی، از جاذبه‌های این روستا است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. روستای مال آقا به عنوان یکی از جاهای دیدنی شهرستان باغملک، محلی تاریخی نیز محسوب می‌شود. محلی‌ها در این روستا اشیایی باستانی به قدمت هزاران سال، دست نوشته‌های چندین هزار ساله و خانه‌هایی تاریخی یافته‌اند که نشان از اهمیت تاریخی این محل دارد.

آبشار تنگ کرد

در نواحی کوهستانی باغملک، آبشاری بسیار زیبا قرار دارد که گردشگران را ترغیب می‌کند مسیری صعب العبور را برای رسیدن به آن طی کنند. این مسیر، رودخانه‌ها و تنگه‌هایی خطرناک دارد که کار را برای افراد معمولی سخت می‌کند. در بعضی نواحی شاید مجبور باشید از عرض رودخانه عبور کنید. توجه داشته باشید، اگر مهارت‌های کافی برای کوهنوردی و عبور از مسیرهای سخت را ندارید، حتما با راهنمایی محلی و آشنا به مسیر به منطقه تنگ کرد بروید. البته، زیبایی‌ها و عظمت آبشارهای منطقه تنگ کرد، حتما شما را تشویق به پیدا کردن راهنمایی خبره می‌کند.

گفتنیست، منطقه سرسبز، بکر و زیبای تنگ کرد در شمال شرقی قلعه تل قرار دارد. در ادامه، به معرفی این محل زیبا خواهیم پرداخت.

قلعه تل

دیگر منطقه گردشگری باغملک، در بخش مرکزی این شهر قرار دارد. قلعه تل، در سال‌های گذشته دهستان بود و هم اکنون به عنوان بخش شناخته می‌شود. آثار تاریخی و به جا مانده در قلعه تل، نشان از قدمتی ۵۰۰۰ هزار ساله و تمدن عیلامیان دارد. از آن‌جایی که قلعه تل در ناحیه‌ای با هوای معتدل در شمال باغملک و جنوب ایذه است، می‌توانست منطقه‌ای خوش آب و هوا برای سکونت این قوم باشد. خاک حاصل‌خیز، علت دیگر آن می‌تواند باشد.

منطقه گردشگری رباط باغملک

روستای گردشگری رباط، جاهای دیدنی اطراف باغملک در ناحیه‌ای کوهستانی و در میان رشته‌کوه‌های زاگرس است. بافت گیاهی بی‌بدیل، درختان مختلفی چون کلخونگ، بلوط، بن، انگور، انار و آلو سیاه از ویژگی‌های این منطقه زیبا به شمار می‌روند. در این روستا، رودخانه خروشان و کوه‌های مرتفع، به زیبایی طبیعت آن افزوده‌اند. شما با سفر به روستای رباط حضرت سلیمان نه تنها از طبیعت بکر آن لذت خواهید برد بلکه می‌توانید از معنویت این محل به دلیل وجود مقبره حضرت سلیمان بهره‌مند شوید. این مقبره، یکی از دلایلی است که این روستا را به یکی از جاذبه های دیدنی باغملک تبدیل کرده‌است.

این روستای کوهپایه‌ای، در ۱۵ کیلومتری شرق باغملک و ۲ کیلومتری مال آقا قرار دارد.  گفتنیست، روستای رباط به دو بخش رباط علیا و رباط سفلی تقسیم می‌گردد و بافتی سنتی و قدیمی دارد.

درختان انار باغملک
درختان انار باغملک

گندمکال

گندمکال یکی از جاهای دیدنی باغملک در تابستان است. در روزهای گرم، مهمان خنکای گندمکال باشید. در این منطقه سردسیر باغملک که بعد از امامزاده عبدالله قرار دارد، چشمه‌های آب سرد شیرین، میوه‌های سردسیری، باغ‌های گردو و … قرار دارند. آب چشمه دره دراز در گندمکال که در میان کوه‌های زاگرس قرار دارد، به سمت رودخانه اعلا جاری می‌شود. این رود، از ناحیه سردسیری و برفی سرحد (غارون) نشات می‌گیرد. در روزهای گرم تابستان، برای فرار از دمای بالای خوزستان می‌توانید از آب و هوای خنک گندمکال لذت ببرید.

امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله باغملک که به شاه منگشت نیز معروف است، از نوادگان امام سجاد (ع) است. آرامگاه این امامزاده در کوه‌های جنوبی زاگرس مرکزی و در بخش‌های ابتدایی کوهستان‌های کهگیلویه واقع است. در حقیقت، مقبره در نزدیکی شهر صیدون و با فاصله ۵۵ کیلومتری باغملک قرار دارد اما به عنوان یکی از جاهای دیدنی باغملک خوزستان نیز شناخته می‌شود. مردم محلی ارادت بسیاری به ایشان دارند. بر اساس روایات، سر مبارک امامزاده در بنای امامزاده عبدالله شهرستان شوشتر مدفون است. علاوه بر تقدس این مکان مذهبی، کوهستان، جنگل، چشمه و فرهنگ مردم این منطقه، گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

بنای این آرامگاه بافتی ساده دارد و با کمک سنگ و گچ بنا شده‌است. البته در سال ۱۳۸۶، بازسازی و مرمت آن آغاز شد. مکان‌های تفریحی فرهنگی در این زمان احداث شدند تا رفاه زائران و گردشگران این محل فراهم شود.

کوشک ارغوانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری باغملک خوزستان، در محلی مرتفع، در جنوب غربی این شهر واقع است. این محل که به رودخانه ابوالعباس مشرف است کوشک ارغوانی نام دارد. بنای کوشک ارغوانی ساخته شده از سنگ و گچ است و از معماری ایرانی در ساخت طاق‌های قوسی و حیاط مرکزی آن استفاده شده‌است. علت این نام‌گذاری، قرارگیری این کوشک در محله ارغوانی است. این محله، از جمله بخش‌های دیدنی و قدیمی شهر باغملک به شمار می‌رود.

کوشک دالخونی

قلعه تاریخی معروف، کوشک دالخونی، با معماری مشابه با کوشک ارغوانی ساخته شده و یکی دیگر از جاهای دیدنی در باغملک است. ساخت این محل به صورت دایره‌ای و تو در تو است. اتاق‌های زیرتپه این سازه باستانی تو در تو و مرتبط با هم است. قدمت این اثر تاریخی به دوره اتابکان لر باز می‌گردد.

سوغات و صنایع دستی باغملک

صنایع دستی در هر شهر و دیار، به عنوان یکی از آثار منتقل کننده فرهنگ و هنر مردمان آن منطقه به شمار می‌رود. با این‌که باغملک شهری با قدمت تاریخی و قرهنگ غنی و قدیمی است، هنرهای دستی چندان در آن رواج ندارد. هر چند، ما امیدواریم که بیش از پیش به این هنر ارزشمند توجه گردد و صنایع دستی باغملک از مصرف شخصی خارج و به مرحله تجاری‌سازی برسد.

معرق و مشبک چوب، گلیم بافی، سفال‌گری، دوخت سیاه چادر، ساخت اقلام عشایر و لباس‌های محلی از جمله هنر و آثار زیبای باغملک محسوب می‌شوند که انتظار می‌رود به عنوان عوامل انتقال فرهنگ این شهر عمل کنند. با این‌حال اینگونه نیست و تنها گلیم بافی و دوخت لباس محلی در مقیاس گسترده‌تر از مصارف شخصی، انجام می‌شوند.

گلیم‌های بافته شده با طرح‌هایی که نشان از فرهنگ، آئین، حیوانات، گیاهان و اشیا زیبای دیگر دارند به بازار می‌رسند.

لباس محلی

دوخت لباس محلی یکی از هنرهای مردم این شهرستان بوده و لباس محلی به عنوان یک سوغات زیبا و ارزشمند باغملک به شمار می‌رود. در این نوع لباس‌ها برای زنان از پارچه‌هایی ضخیم و زیبا با رنگ‌های شاد و متنوع استفاده می‌شود. این صنایع دستی باغملک دارای سه بخش تنبان قری، زیر پیراهن و پیراهن است. جلیقه، لچک و مِی‌نا از دیگر لباس‌های محلی زنان به شمار می‌روند.

چوقا، لباس محلی مردان، یکی دیگر از سوغات باغملک به شمار می‌رود. کیفیت لباس‌های محلی ساخته شده در این منطقه به دلیل استفاده از پارچه‌های بسیار باکیفیت، زبان‌زد شهرهای اطراف است.

از خوراکی های سوغات باغملک می‌توان به شله دوغ، کباب بختیاری، دوپل، اوتماته، اوپیازی، توله، کنگر و ته شیری با روغن محلی اشاره کرد. همچنین می‌توانید عسل، برنج چمپا، انار، رب انار، کلخونگ، کشک و دوغ را به عنوان سوغاتی‌های خوراکی و خوشمزه انتخاب کرد.

باغملک، شهری از دل تاریخ

خوزستان، استان سرسبزی‌ها و زیبایی‌هاست. اگر به دیار مردمان خونگرم سفر کردید، جاهای گردشگری باغملک خوزستان را از دست ندهید. تمامی سوغات و صنایع دستی باغملک، از دستانو قابل تهیه است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

تماس با ما