ویترای

هنر ویترای همان هنر نقاشی بر روی شیشه است. ویترای، تزئین ظروف شیشه ای با رنگ و نقاشی است که قرن ها در میان ملل مختلف محبوبیت داشته است. قدمت این هنر به بیش از هزار سال می رسد.

زیبایی، ظرافت و اصالت این هنر زبانزد خاص و عام است. آثار متعدد و متنوعی از این هنر را می توان در موزه های نقاط مختلف جهان پیدا کرد. به کمک ویترای می توان ظروف کم ارزش را به یک اثر هنری فوق العاده جذاب و گیرا تبدیل کرد.

طرح های ویترای می توانند خیلی ساده باشند. حتی همین طرح های ساده هم می توانند یک بطری یا یک شیشه ساده را به یک کار هنری ارزشمند تبدیل کند. هنر ویترای را می توان بر روی آینه هم انجام داد. با انجام این کار یک آینه ساده و قدیمی به یک آینه جدید با طرحی فوق العاده چشمگیر و جذاب تبدیل خواهد شد.

 

وسایل مورد نیاز برای انجام ویترای

  • رنگ مخصوص ویترای
  • خمیر دورگیر
  • پالت رنگ
  • قلم مو (قلم مو باید حتما گرد باشد و اندازه آن با توجه به کار تعیین می شود)
  • تینر ( برای رقیق کردن و شست شوی قلم مو بعد از اتمام کار)
  • ظرف شیشه ای یا یک تکه شیشه برای تابلو
  • یک شی نوک تیز (برای اینکه حباب های رنگ را از بین برد در غیر اینصورت بعد از خشک شدن کار دیده می شوند).

مراحل انجام کار ویترای

قبل از انجام هر کاری، ابتدا باید سطح مورد نظر که قرار است بر روی آن کار انجام شود، پاک شود. سطح کار را با کمک مایع شستشو و آب به خوبی شسته و خشک می کنیم. طرح مورد نظر را انتخاب کرده و از آن یک پرینت تهیه می کنیم.

طرح را در قسمت زیرین شیشه به کمک چسب نواری ثابت می کنیم. اگر ظرف حالت محدب داشته باشد مانند بطری باید طرح را بر روی ظرف کشید. محدب بودن ظرف، کار را کمی سخت تر می کند.

خمیر دورگیر را برداشته و به آرامی خطوط طرح را به کمک دورگیر، دورگیری می کنیم. این کار را با احتیاط تا اتمام کار ادامه می دهیم. در حین انجام کار باید مراقب بود که قسمت هایی که دورگیری شده اند، قبل از خشک شدن با دست تماس پیدا نکنند. این باعث پخش شدن خمیر دورگیر روی سطح کار می شود. بعد از اتمام دورگیری، کار را در جایی قرار داده تا کاملا خشک شود.

در این مرحله، قسمت جذاب کار شروع می شود؛ رنگ آمیزی! رنگ های مورد نظر را انتخاب کرده و به کمک حلال، رقیق می کنیم. حال قلم مو را به رنگ آغشته کرده و شروع به رنگ آمیزی می کنیم. این کار را به آرامی انجام می دهیم تا رنگ به تمامی نقاط کار برسد. اگر حباب ایجاد شد، باید حتما حباب ها را قبل از خشک شدن، از بین برد. بعد از اتمام رنگ آمیزی، کار را در محلی قرار داده تا خشک شود.

تماس با ما