هنر میناکاری روی سفال

میناکاری روی سفال

هنر میناکاری روی سفال

میناکاری روی سفال  را می توان یکی از اختراعات خلاقانه بشر دانست. زیرا این هنر شامل فعل و انفعال های پیچیده ای است که به هم ربط داده می شوند. از این رو این هنر، یک هنر آزمایشگاهی است و در حقیقت ماده ای است از ترکیب اکسیدهای فلزات که بر اثر حرارت، رنگ های مورد نظر را به دست می دهد. در این عمل، رنگ ها با درجه حرارت و طول زمان حرارت ارتباط زیاد پیدا می کند. بنابراین برای دسترسی به این پدیده هنری زیبا باید آتش و حرارت به دقت مراقبت و مهار شوند.

مینا که طبعا شفاف است، شفافیت بیشتر خود را از اکسید قلع به دست می آورد. که ترکیبات آن از زمان های قدیم تا به امروز ثابت و بدون تغییر مانده است. امروزه میناکاری بسیار پر استفاده است و می توان با یادگیری روش های کار با آن به راحتی ظروف را میناکاری کرد. امروزه بیشتر افراد هنر دوست که دستی در سفال  دارند هنر میناکاری روی سفال را هم روی سفال هم انجام می دهند. ولی بیشتر این افراد از چگونگی انجام هنر میناکاری روی سفال آگاهی چندانی ندارند.  به همین منظور و همچنین به دلیل درخواست های مکرر کاربران تصمیم گرفتیم آموزش میناکاری را به طور کامل و به زبانی عامیانه و قابل فهم برایتان در سایت دستانو قرار بدهیم.

وسایل و ابزار مورد نیاز

  • سفال خام
  • شابلون یا طرح میناکاری
  • سیاه قلم
  • رنگ مخصوص میناکاری
  • پمپ مخصوص رنگ و سیاه قلم
  • نیدل برای پمپ ها

میناکاری روی سفال

مراحل انجام کار

گام اول: ابتدا ظرفی را که قرار هست بر روی آن کار میناکاری روی سفال را انجام دهیم، انتخاب می کنیم. (کاسه، بشقاب، گلدان، شیرینی خوری و  ….). سفال خام را خریداری می کنیم. سطح سفال را به طور کامل سمباده می زنیم. سطح سفال باید کاملا صاف و یکدست باشد. پس از سمباده زنی، ظرف را شسته تا بقایای قسمت های اضافه شسته شوند. ظرف را در جایی قرار داده تا کاملا خشک شود.

گام دوم: در این مرحله طرحی که مد نظر داریم را باید بر روی ظرف بکشیم. برای این کار می توان از شابلون ها استفاده کرد. طراحی با شابلون کار را راحتتر می کند. اگر شابلون ندارید هم میشه طرح ها رو از طریق اینترنت جستجو کرد و روی ظرف گذاشت و از طریق کاربن، آن را کپی کرد.

نکته مهم: تا جایی که می شود طرحتان را شلوغ کنید و جای خالی در زمینه کمتر قرار بدهید.

گام سوم: بعد از اتمام طراحی، نوبت به سیاه قلم می رسد. سیاه قلم در واقع طرح را پررنگ تر می کند. از طرفی دیواره ای ایجاد می کند که رنگ های کنار هم به یکدیگر نفوذ نکنند. تمامی طرح را سیاه قلم کنید. بگذارید یک روز بماند تا کاملا خشک شود.

نکته مهم: اگر جایی را دچار خطا شدید، با سوزن آن قسمت را بتراشید و از نو سیاه قلم کنید.

گام چهارم: در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی کار میناکاری روی سفال می رسد. با سلیقه خودتان شروع به رنگ آمیزی کنید. این کار ظرافت بالایی را می طلبد. باید مراقب بود رنگ ها پخش نشوند. به مرور که این کار را انجام دهید، مهارت لازم را به دست می آورید. اگر در قسمتی از طرح رنگ پخش شد، می توانید به کمک سوزن آن را بتراشید و از نو رنگ آمیزی کنید.

گام پنجم: پس از اتمامم رنگ آمیزی، اجازه دهید کار کاملا خشک شود. سپس آن را در کوره قرار دهید. معمولا در سطح هر شهری تعدادی کوره برای این کار وجود دارد. با صرف هزینه بسیار اندک، ظرف را به کسانی که کوره دارند بسپارید تا آن را در کوره قرار دهند و داخلش را لعاب کاری کنند.

به همین راحتی می توانید  هنر زیبای میناکاری روی سفال را فرا بگیرید. البته که هر کاری سختی و مشکلات خودش را دارد. اما با علاقه و پشتکار، هر چقدر هم که سختی باشد، آسان می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین