روز جهانی صنایع دستی

روزجهانی صنایع دستی

بیستم خرداد ماه، روز جهانی صنایع دستی گرامی باد.

۲۰ خرداد(۱۰ ژوئن) روز جهانی صنایع دستی مبارک. صنایع دستی مجموعه وسایلی است که با مواد اولیه بومی و با دست ساخته می شوند. صنایع دستی، پس از جنگ جهانی دوم، با محتوای هنری و فرهنگی، مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفت. در دهم ژوئن ۱۹۶۴ میلادی نخستین همایش جهانی با شرکت مسئولان اجرایی، استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران بیش از ۴۰ کشور جهان، در نیویورک برگزار شد. در قطعنامه‌ی پایانی آن همایش، تأسیس «شورای جهانی صنایع دستی»، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب شد. سالروز تأسیس این همایش، به عنوان «روز جهانی صنایع دستی» نامگذاری شد.

ایران از سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸ میلادی) توسط سازمان صنایع‌دستی ایران به عضویت شورای جهانی صنایع‌دستی درآمد و به‌تبع غرب آسیا بودن به عضویت مجمع آسیا و اقیانوسیه رسید. این شورا اکنون،۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد و دبیرخانه‌ی آن، در شهر آمستردام هلند قرار دارد. ایران در حال حاضر سی و یکمین صادرکننده صنایع دستی درجهان است، و از ۴۰۰ رشته شناخته شده صنایع دستی در جهان ،۳۰۰ رشته از آنها در ایران تولید می شود که اکثرا بومی هستند.

مهم ترین اهداف شورای جهانی صنایع دستی

مهم ترین هدف هایی که این شورا، به عنوان یک ارگان غیر انتفاعی غیردولتی قائل شده است عبارت اند از:
۱) تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو.
۲) حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملت ها.
۳) ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان.

روزجهانی صنایع دستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پشتیبانی آنلاین